Kaygı Bozukluğu

Kaygı bozukluğu nedir? Kaygı bozukluğu psikolojik bir rahatsızlık olmakla birlikte bir diğer adı ise anksiyete bozukluğudur. İçinde bulunduğumuz dönem kaygı çağı olarak adlandırılmaktadır; özellikle son yıllarda tüm dünyada pek çok insan kaygı bozukluğu problemi yaşamaktadır.

Günlük yaşam içerisinde her insan zaman zaman çeşitli durum ve olaylar karşısında kaygı hissedebilmektedir. Gerek maddi-manevi konular gerekse de gelecek kaygısı yaşanması; bireyin sağlıklı düşünme ve davranış biçimleri oluşturması adına önemlidir. Ancak bazı kimseler söz konusu durumu sık sık, sürekli ve aşırı şekilde yaşamaktadır. Bu durumda ise mutlaka tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda toplumun yaklaşık %18’i kaygı bozukluğu yaşamaktadır. Kaygı bozukluğu kendi içinde sosyal anksiyete bozukluğu, spesifik fobiler, genelleştirilmiş kaygı bozukluğu ve ayrılık anksiyetesi gibi dallara ayrılmaktadır. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen kaygı bozukluğu genellikle;

 • Aşırı korumacı bir ailede yetişmiş kişilerde
 • Sürekli olumsuz tepkiler ile karşılaşmış kişilerde
 • Çeşitli travmalar yaşayan kişilerde
 • Ailesinde kaygı bozukluğu yaşanan kişilerde görülme oranı artmaktadır.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Kaygı bozukluğunun belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralamamız mümkün olacaktır;

 • Uyku problemleri
 • Aşırı terleme
 • Sindirim sistemi problemleri
 • Konsantrasyon problemleri
 • Kalp atışında hızlanma
 • Kötü bir şey olacakmış gibi endişe duyma
 • Ağız kuruluğu
 • Nefes darlığı
 • Sürekli gergin ve huzursuz hissetme

Yukarıdaki belirtilerden birinin ya da birkaçının yaşanması durumunda alanında tecrübeli bir psikiyatri uzmanına başvurulması önerilmektedir.

kaygi-bozuklugu-belirtileri

kaygi-bozukluguna-ne-iyi-gelir

Kaygı Bozukluğuna Ne İyi Gelir

Kaygı bozukluğuna ne iyi gelir sorusu pek çok kişinin cevabını aradığı sorunsallardan biridir. Kaygı bozukluğuna iyi gelen yaşam içerisinde uygulanabilecek pratik bulunaktadır. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz bu pratiklerden en önemlileridir.

Ruh halini iyileştirecek, stres ve kaygı azaltıcı etkisi bulunan besinlerin ölçülü bir şekilde tüketilmesinin yanı sıra egzersizler ile kasların gevşetilmesi de kaygı bozukluğu ataklarını önleyici etkidedir.

Yaşam içerisinde uygulanan pek çok pratiğe rağmen kaygı bozukluğu yaşanması, bireyin sosyal çevresindeki konumuna, iş ve okul yaşamına olumsuz etkileri olacaktır. Bu nedenle mutlaka profesyonel destek alınmalıdır.

Kaygı Bozukluğu Terapisi

İzmir kaygı bozukluğu terapisi günümüzde psikoterapötik ve destekleyici yaklaşımlar ile sürdürülmektedir. Davranışçı-bilişsel psikoterapi yöntemlerinin kaygı bozukluğunda olabildiğince etkili olduğu bilinmektedir. Bireydeki kötücül düşüncelerin yeniden yapılandırılması, yaşam koşullarına gerçekçi bakış açısı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda bireyin çeşitli pratikler yapması da istenebilmektedir.

İzmir kaygı bozukluğu terapisi, kaygı bozukluğu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için; 0 232 422 22 88 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kisilik-bozukluklari

Kişilik Bozuklukları

Paranoid Kişilik Bozukluğu Şizoid Kişilik Bozukluğu Şizotipal Kişilik Bozukluğ…

Devamını Oku
dissosiyatif-kimlik-bozuklugu-nedir

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir?

Dissosiyatif kimlik bozukluğu (DKB), bireyin birden fazla kişilik veya benlik durumu …

Devamını Oku
obsesif-kompulsif-bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

İzmir obsesif kompulsif bozukluk kısaca OKB olarak tanımlanan halk arasında ise takın…

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.