Yeme Bozuklukları

İzmir yeme bozukluğu yeme davranışının çeşitli şekillerde bozulduğu, kilo kontrolüne yönelik davranışlar ve görüntü ya da kiloyla ilgili aşırı değerlendirilmiş düşünceler ile seyreden bir psikiyatrik hastalıktır. Yeme bozukluğu kişinin aşırı yemek yemesi ya da yemesini aşırı kısıtlaması, yemek sonrası ağır egzersiz yapması, yemek sonrası kusması gibi çeşitli belirtilerle kendini gösterebilir. Anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza, ve tıkınırcasına beslenme bu grupta yer alan sık görülen yeme bozukluklarıdır.

Anareksiya Nervoza

Yaş ve cinsiyete göre ileri derecede zayıf olma, kilo almaktan aşırı korkma, beden biçimi ve kilonun algılanmasında bozukluk ve adetin kesilmesi dikkat çekmektedir. Hastaların büyük kısmı kilo vermek amacıyla yiyecek alımını aşırı miktarda azaltma, aç kalma ya da aşırı egzersiz yapma ile kilo kaybeder. Kişi ara ara tıkınırcasına yemek yer ve arkasından kusarak çıkarır ya da besinlerin kilo yapıcı etkisini azaltmak amacıyla ishal yapıcı ilaçlarda kullanabilir.

Bulimiya Nervoza

Yineleyen tıkınırcasına yeme atakları, kilo almayı önlemek için yineleyen uygunsuz dengeleyici davranışlar (çıkarma, aşırı egzersiz, hiç yememe) belirgindir. Kişi anoreksiya nervozadaki gibi zayıf bir bedene sahip olmak için bu yollara başvurmaktadır ancak farklı olarak hafif kilolu ya da normal beden ağırlığındadır.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Yineleyen tıkınırcasına yeme atakları belirgindir. Belirli zamanlarda çoğu kişinin yiyebileceğinden çok daha fazla miktarlardaki yiyecek normalden hızlı ve utanma duygusu nedeniyle tek başına yenir. Kişi fiziksel olarak açlık hissetmediği halde büyük miktarlarda yedikten sonra kendinden iğrenme ve ağır suçluluk duygusu hisseder. Tıkınırcasına yeme uygunsuz dengeleyici davranışların (çıkarma, aşırı egzersiz, hiç yememe) düzenli uygulanmasıyla ilişkili olmayıp, anoreksiya nevroza ya da bulimiya nevroza sırasında ortaya çıkmaz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kaygi-bozuklugu
Kaygı Bozukluğu

Kaygı bozukluğu psikolojik bir rahatsızlık olmakla birlikte bir diğer adı ise anksiye…

Devamını Oku
kaygi-bozuklugu-nedir
Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı bozukluğu, kişinin günlük hayatta karşılaştığı olaylar ile ilgili olarak sürekl…

Devamını Oku
sizofreni-ve-diger-psikotik-bozukluklar
Şizofreni ve Diğer Psikotik Bozukluklar

Şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar pek çok kişi tarafından merak edilen konular …

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Konu seçiniz