Şizofreni Nedir

Şizofreni Nedir?

İzmir şizofreni, en ciddi zihinsel bozukluklardan biri olarak kabul edilmekle birlikte bireylerin gerçekliği normal dışı şekilde yorumlaması ve gerçek dışı ile gerçekliği ayırt edememesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Tedavisinin yaşam boyu uygulanması gereken şizofrenide, tedavinin erken dönemde başlaması yaşanılan belirtilerin daha kolay bir şekilde kontrol altında alınmasını sağlamaktadır.

Şizofreni Neden Olur?

Şizofreni hastalığının kesin olarak hangi sebeplerden dolayı olduğu bilinmemektedir. Ancak ruh sağlığı profesyonelleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, beyin kimyasında oluşan anormalliklerin şizofreniye yol açabileceğini destekler niteliktedir. Nörogörüntüleme çalışmaları doğrultusunda şizofreni hastalarının beyin yapısında, diğer kişilere oranla farklılıkların mevcut olduğu saptanmıştır. Şizofreniye neden olabilecek bazı nedenler aşağıdaki gibidir:

  • Genetik faktörler (ailede şizofreni hastalığına sahip bireylerin varlığı)

  • Annenin, gebeliği esnasında atlattığı birtakım enfeksiyon hastalıkları

  • Beynin yapısı ve gelişimi

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

İzmir şizofreni belirtisi her hastada farklı şekilde yaşanabilmek ile birlikte; düşünme tarzı, davranışları ve duygularında çeşitli problemler yaşanması ile açığa çıkmaktadır. Genellikle halüsinasyonlar, düzensiz konuşmalar ve mantık dışı davranışlara neden olmaktadır. Gerçek dışı olaylara inanma durumu sık yaşanan belirtiler olmakla birlikte; kişi birinin kendisine aşık olduğu, takip ettiği ya da taciz ettiğini düşünebilmektedir. Yaşanılan sanrılar; gerçek dışı varlıkların görülmesine, olmayan seslerin işitilmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda kişi sorulan sorulara anlamsız cevaplar verebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bazı şizofreni hastalarında ise motor hareketlerin düzensiz olduğu da belirlenmiştir. Örneğin; çocuksu davranışlar, abartılı hareketler ya da uygunsuz şekilde durma gibi semptomlar gözlemlenebilmektedir.

Şizofreni Türleri

İzmir şizofreni türleri güncel tanı ve tedavi sisteminde kaldırılmakla birlikte önceki yıllarda söz konusu hastalığın alt türleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmekteydi:

  • Paranoid şizofreni: Halüsinasyonların ön planda olduğu türdür. Hasta işlevselliğini belirli düzeyde koruyabilmektedir.

  • Katatonik şizofreni: Motor hareketlerde düzensizleşme, konuşmama ya da harekete karşı direnç gösterme gibi durumlar gözlenebilmektedir.

  • Dezorganize şizofreni: Davranış ve duygular düzensizdir. Öz bakım becerileri ve günlük yaşam aktiviteleri önemli derecede bozulmuştur.

  • Farklılaşmamış şizofreni: Paranoid, katatonik ve dezorganize türlerinin belirtileri bir arada yaşanmaktadır.

  • Rezidüel şizofreni: Geçmişte şizofreni belirtileri güçlü bir şekilde yaşanmıştır, sonraki süreçte belirtiler kaybolmuş ve içe çekilme, konuşmama gibi durumlar yaşanmaktadır.

Şizofreni Çeşitleri

İzmir şizofreni çeşitleri bir diğer bakış açısına göre Tip 1 ve Tip 2 şizofreni olarak sınıflandırılmaktadır.

  • Tip 1 Şizofreni: Tip 1 olarak ifade edilen bu şizofreni durumunda pozitif semptomlar olarak adlandırılan halüsinasyon ve sanrılar görülmektedir.

  • Tip 2 Şizofreni: Tip 2 olarak ifade edilen bu durumda negatif belirtiler mevcuttur. Bu negatif belirtiler kişinin kendi iç dünyasına çekilmesi ve konuşma azlığı olarak ifade edilmektedir.

Paranoid Şizofreni Nedir?

İzmir paranoid şizofreni, şizofreni hastalığının en sık görülen türü olarak kabul edilmektedir. Bu türde hastalar; aşırı derecede cinsellik, din ya da metafizik konularına düşkün olabilmektedir. Genellikle 40 yaşından sonra görülen paranoid şizofreni; genellikle sosyal izolasyonda olan, göç eden ya da uzun süre mahkum olan kişilerde görülmektedir.

Manik Depresif Hastalık ile Şizofreni Arasındaki Fark Nedir?

Manik depresif hastalık, hastanın ruh halinin oldukça ani ve keskin bir şekilde bir uçtan diğer uca değişmesi olarak tanımlanan bir ruh sağlığı problemidir. Manik depresif hastalık aynı zamanda bipolar bozukluk ve iki uçlu bozukluk olarak da tanımlanmaktadır. Aşırı coşkulu ruh halinden aşırı depresif ruh haline geçiş ya da tam tersi yaşanabilmek ile birlikte şizofreniden farkı ise bu hastalığın dönemsel yaşanması ve buna karşın şizofreni belirtilerinin tam geçmemesi olarak kabul edilmektedir.

İzmir Şizofreni Tedavisi

İzmir şizofreni hastalığında kişide görülen semptomlar, ilaçlar yolu ile en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Şizofreninin kesin bir çözümü yoktur. Şizofreni tedavisi boyunca anti psikotik ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisine destek olması amacı ile de psikoterapi önerilmektedir. İzmir şizofreni tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için 0 232 422 22 88 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

panik-atak-nedir
Panik Atak Nedir?

Panik atak sorunu, son dönemde hayat içerisinde yer alan stres ve yoğunluklar nedeniy…

Devamını Oku
ozgul-fobi
Özgül Fobi

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
bunama-alzheimer
Bunama (Alzheimer)

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Konu seçiniz