Şizofreni Nedir

İzmir Şizofreni; en ciddi zihinsel bozukluklardan biri olarak kabul edilmekle birlikte bireylerin gerçekliği normal dışı şekilde yorumlaması ve gerçek dışı ile gerçekliği ayırt edememesi durumu olarak tanımlanmaktadır.

Tedavisinin yaşam boyu uygulanması gereken şizofrenide; tedavinin erken dönemde başlaması yaşanılan belirtilerin daha kolay bir şekilde kontrol altında alınmasını sağlamaktadır.

Şizofreni Belirtisi

İzmir Şizofreni belirtisi her hastada farklı şekilde yaşanabilmekle birlikte; düşünme tarzı, davranışları ve duygularında çeşitli problemler yaşanması ile açığa çıkmaktadır. Genellikle halüsinasyonlar, düzensiz konuşmalar ve mantık dışı davranışlara neden olmaktadır.

Gerçek dışı olaylara inanma durumu sık yaşanan belirtiler olmakla birlikte; kişi birinin kendisine aşık olduğu, takip ettiği ya da taciz ettiğini düşünebilmektedir. Yaşanılan sanrılar; gerçek dışı varlıkların görülmesine, olmayan seslerin işitilmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda kişi sorulan sorulara anlamsız cevaplar verebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bazı şizofreni hastalarında ise motor hareketlerin düzensiz olduğu da belirlenmiştir. Örneğin; çocuksuz davranışlar, abartılı hareketler ya da uygunsuz şekilde durma gibi semptomlar gözlemlenebilmektedir.

Şizofreni Türleri

İzmir Şizofreni türleri güncel tanı ve tedavi sisteminde kaldırılmakla birlikte önceki yıllarda söz konusu hastalığın alt türleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmekteydi;

  • Paranoid şizofreni; halüsinasyonların ön planda olduğu türdür. Hasta işlevselliğini belirli düzeyde koruyabilmektedir.
  • Katatonik şizofreni; motor hareketlerde düzensizleşme, konuşmama ya da harekete karşı direnç gösterme gibi durumlar gözlenebilmektedir.
  • Dezorganize şizofreni; davranış ve duygular düzensizdir. Öz bakım becerileri ve günlük yaşam aktiviteleri önemli derecede bozulmuştur.
  • Farklılaşmamış şizofreni; paranoid, katatonik ve dezorganize türlerinin belirtileri bir arada yaşanmaktadır.
  • Rezidüel şizofreni; geçmişte şizofreni belirtileri güçlü bir şekilde yaşanmıştır, sonraki süreçte belirtiler kaybolmuş ve içe çekilme, konuşmama gibi durumlar yaşanmaktadır.

Şizofreni Çeşitleri

İzmir Şizofreni çeşitleri bir diğer bakış açısına göre Tip 1 ve Tip 2 şizofreni olarak sınıflandırılmaktadır. Tip 1 şizofrenide halüsinasyon ve sanrıla gibi pozitif belirtiler yaşanırken Tip 2 şizofrenide ise; geri çekilme, konuşma azlığı gibi belirtiler yaşanmaktadır.

Paranoid Şizofreni Nedir

İzmir Paranoid şizofreni; şizofreni hastalığının ek sık görülen türü olarak kabul edilmektedir. Bu türde hastalar; aşırı derecede cinsellik, din y a da metafizik konularına düşkün olabilmektedir. Genellikle 40 yaşından sonra görülen paranoid şizofreni; genellikle sosyal izolasyonda olan, göç eden ya da uzun süre mahkum olan kişilerde görülmektedir.

Manik Depresif Hastalık ile Şizofreni Farklı Nedir

Manik depresif hastalık; hastanın ruh halinin oldukça ani ve keskin bir şekilde bir uçtan diğer uca değişmesi olarak tanımlanan ruh sağlığı problemidir. Manik depresif hastalık aynı zamanda bipolar bozukluk ve iki uçlu bozukluk olarak da tanımlanmaktadır. Aşırı coşkulu ruh halinden aşırı depresif ruh haline geçiş ya da tam tersi yaşanabilmekle birlikte şizofreniden farklı ise bu hastalığın dönemsel yaşanması ve buna karşın şizofreni belirtilerinin tam geçmemesi olarak kabul edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

travmaya-bagli-problemler
Travmaya Bağlı Problemler

Travmaya bağlı problemler pek çok insanın hayat kalitesini düşürmekte ve hayatı yaşam…

Devamını Oku
kaygi-bozuklugu
Kaygı Bozukluğu

Kaygı bozukluğu psikolojik bir rahatsızlık olmakla birlikte bir diğer adı ise anksiye…

Devamını Oku
agorafobi
Agorafobi

İçerik Güncelleniyor...  …

Devamını Oku
İçeriğe Gözat

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.