Şizofreni ve Diğer Psikotik Bozukluklar

Şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Psikotik kelimesi; sanrıları ve halüsinasyonları içerisinde barındıran bir kavramdır. Psikotik bozukluklar içerisinde şizofreni, uzun yıllardır bilinmekte olan ve psikiyatri alanında üzerinde en sık çalışma yapılan bir bozukluktur. Oldukça sık karşılaşılan ve ilgi çeken bir sorun olduğu gözlemlenmektedir. Çok eski dönemlerde de bu sorun ile karşılaşıldığı bilinmektedir. Genelde 25 yaşından önce başlayan bir sorundur ve toplumun %1’inde görüldüğü bilinmektedir. Çok yönlü bir hastalıktır. Hasta duygularını ifade ederken bazı tuhaflıklar görülmektedir. Bunun yanı sıra hareketlerinde ve davranışlarında da tuhaflıklar bulunmaktadır. Dağınık bir yapısı vardır.

Psikotik Bozukluklar Nelerdir?

Psikotik Bozukluklar Nelerdir? Hastanın gerçeklerden, dış dünyadan kopmasını sağlamakta olan bir rahatsızlıktır.

Bu kişilerin, insanları, dünyayı, çevreyi algılama biçimleri daha farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Sanrılı bozukluk, şizofreni, şizoaffektif bozukluk, ve maddelerin yol açtığı pzikoz bozukluk, psikotik bozukluk sınıfında yer alan hastalıklardır.

Bu hastalıkların önemli bir bölümü şizofreni hastalarını oluşturmaktadır. Fakat her psikotik tanısı ise şizofreni olarak tanımlanmamaktadır.

Burada yer hastalıkların bir başlangıç belirtisi bulunmamaktadır. Bazıları oldukça sinsi bir şekilde ilerlemektedir.

Ancak bazıları ise aniden alevlenerek ortaya çıkmaktadır. Aynı zaman her hastalığında kendine özgü belirtileri ortaya çıkabilmektedir.

Genelde aileler tarafından fark edilen belirgin değişimler ile muayene için başvurulmaktadır.

Psikotik Ne Demek?

Psikotik Ne Demek? Psikotik bozukluklar genelde ataklar ile kendini ortaya çıkarmaktadır. Bu ataklar kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Kişilerde anormal durumların ortaya çıkması ile böyle bir rahatsızlığın olduğu fark edilebilmektedir. Duygu düşünce ve hal hareketlerde farklılıklar görülebilmektedir. Aynı zamanda kişinin davranışları değişebilmektedir. Böylelikle kişinin bir sorunu olduğu düşünülebilmektedir. Fakat net teşhis için mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir.

Psikotik bozuklukların ilk sırasında şizofreni yer almaktadır ve genelde sonuçta şizofreni çıkmaktadır. Ancak şizofreninin yanında bazı rahatsızlıklar daha yer almaktadır. Genelde 25 yaşından sonra meydana gelen bu sorunlar toplumun %1’in oluşum göstermektedir. Hastanın durumunun ilerlemesinin engellenmesi ve uygun tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir.

psikotik-bozukluklar-nelerdir

psikotik-bozukluk-belirtileri-nelerdir

Psikotik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Psikotik Bozukluk Belirtileri Nelerdir? İlk dönemde ve ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Okul hayatı veya iş hayatı performansında düşüş yaşanması
 • Düşünmekte ve konsantre olmakta güçlük yaşanması
 • Şüphe ve huzursuzluk hissi
 • Uzun süre yalnız vakit geçirme isteği
 • Hiçbir duygu hissetmemek
 • Olması gerekenden daha fazla tepki göstermek
 • Kişisel bakım ve hijyen eksikliği
 • Başkalarının görmediği şeyleri görmek, duymak
 • Alışılmadık inançlara inanmak
 • Aileden ve çevreden, arkadaşlardan uzaklaşmak
 • Kendine bakmayı bırakmak
 • Net düşünmemek ve dikkat eksikliği yaşamak
 • İşitsel, dokunsal ve görsel halüsinasyonlar
 • Başkaları tarafından kontrol edildiğinin düşünülmesi
 • Oldukça küçük olaylardan büyük yorumlar çıkarılması
 • Özel güçlere sahip olunduğunun düşünülmesi

Psikotik Çeşitleri Nelerdir?

Psikotik Çeşitleri Nelerdir? Öncelikle referans sanrısı ile kişi etrafında yaşanan olayların sadece kendisi için olduğunu düşünebilmektedir. Grandiyöz ise hastaların kendilerini çok büyük ve çok önemli biri olarak hissetmesidir. Aynı zamanda olağanüstü güçleri olduğunu da düşünebilmektedir. Pranoid sanrılar ise şüpheler ile ilgilidir. Kişi birileri tarafından takip edildiğini, izlendiğini düşünebilmektedir. Bu kişiler ilaç kullanmaktan ve tedavi edilmekten kaçınabilmektedir. Çevresindeki insanlara da sürekli olarak dikkatli olmaları gerektiğini söylemektedirler.

Bununla birlikte bu hastalar önemli kişilerin kendilerine aşık olduğunu düşünebilmektedir. Bir diğer durumda ise kontrol edildiğini ve izlendiğini düşünebilmektedir. Eğer bu belirtiler fark edilirse kişinin mutlaka bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bipolar-bozukluk

Bipolar Bozukluk

İzmir bipolar bozukluk; bir diğer adıyla manik – depresif bozukluk, kişinin günlük ya…

Devamını Oku
dissosiyatif-kimlik-bozuklugu-nedir

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir?

Dissosiyatif kimlik bozukluğu (DKB), bireyin birden fazla kişilik veya benlik durumu …

Devamını Oku
sizofreni-nedir

Şizofreni Nedir

İzmir Şizofreni; en ciddi zihinsel bozukluklardan biri olarak kabul edilmekle birlikt…

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.