Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu günümüzde pek çok insanın yaşadığı aşırı düşünme ve sürekli endişeli hissetme durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu aşırı endişe hali ise bireylerin günlük hayat kalitesini düşürmektedir. Çünkü bireyler hemen her şeyi akıllarına takarak sürekli bunu düşünme eğilimindedir. Yaşanan olayların en kötü sonucunu düşünmekte ve her şeyi kendi kontrolleri dışında hissetmektedir. İyi olasılıkları düşünmekten kaçınmaktadır. Bu durum ise sürekli olarak anksiyete (kaygı) hissetmelerini sağlamakta ve hayatı yaşamalarına engel olmaktadır.

Son yıllarda oldukça stresli olan yaşam, insanların birçoğunun bu kaygı durumunda olmalarına neden olmaktadır. Başlarda ufak stresler ve kaygılar ile başlayan endişeli haller zamanla ilerlemektedir. Ciddi boyutlara ulaştığında ise kişinin yaşamını oldukça zorlu bir hale getirmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ne Demek?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ne Demek? En sık karşılaşılan kaygı bozukluklarından biri olarak bilinmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler, zihinlerinden geçen düşünceleri kontrol etmekte zorluk çekmektedir.

Kişinin düşündüğü kaygılı durum ve bu durumun olacağı beklentisi tüm gün zihni meşgul etmektedir.

Böyle bir durumda ise kişi, günlük hayatını yaşarken oldukça zor dakikalar geçirebilmektedir.

Anksiyete, psikolojide kaygı duymak ve kaygılanmak anlamlarına gelmektedir.  Kaygı anlarında birey, vücudunu tehlikeli ana karşı hazırlamaktadır.

Böyle bir durumda insanın yapısı gereği nefes alıp verişler ve kalp atışları hızlanmaktadır. Bu oldukça doğal bir kaygı halidir.  Çünkü o anki tehlikeli durum için gereklidir.

Fakat anksiyete bozukluğu ise kişinin sürekli kaygı ve endişe halinde olmasına neden olmaktadır.

Tüm gün aynı kaygıları düşünmesini ve kendini sürekli olarak kötü hissetmesini sağlamaktadır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tamamen Geçer mi?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tamamen Geçer mi? Uzun süren ve aksatmadan gerçekleştirilen bir tedavi sonucunda iyileşme sağlanabilmektedir. Pek çok hastanın tedavi sonucunda oldukça iyi hissettiği gözlemlenmektedir. Dolayısıyla bu durum aslında düzenli ve doğru bir tedavi ile tamamen düzelebilmektedir ve kontrol edilebilir bir hale getirilmektedir. Böylelikle hastanın endişeli halleri giderilmektedir. En ufak sorunları gözünde büyütmesi ve bunları olumsu senaryo haline getirmesi gibi durumlara son verilmektedir.

yaygin-anksiyete-bozuklugu-ne-demek

yaygin-anksiyete-bozuklugu-tedavisi

Yaygın Anskiyete Bozukluğu Olanlar Ne Yapmalı?

Yaygın Anskiyete Bozukluğu Olanlar Ne Yapmalı? Kaygı bozuklukları arasında en sık görülenlerden biri de anksiyete bozukluğudur. Bu durum birçok kişinin kaygılı bir ruh haline sahip olmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da kişilerin hayatı yaşayabilmesini zorlaştırmaktadır. Bu durum fark edildiğinde mutlaka muayene olunması gerekmektedir. Eğer zamanında tedavi edilmez ise ilerleme göstermekte ve kişinin hayatını yaşanmaz bir hale getirebilmektedir.

Fakat tedavi yöntemine başvurulduğunda durum kontrol edilerek buna uygun bir tedavi planlaması oluşturulmaktadır. Bu tedavi planlamasına uygun bir şekilde ilerlenmekte ve zaman geçtikçe hastada kaygı hali kaybolmaktadır. Böylelikle kendini daha rahat ve huzurlu hissedebilmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi ile birlikte kişilerin kaygılı ruh hallerine son verilmekte ve kendilerini daha iyi hissetmeleri sağlanmaktadır. Yaşadıkları endişeli ruh halleri zamanla daha azaltılmaktadır. Tedavi için bazı hastalarda ilaç yöntemine başvurulmaktadır. İlaç tedavisi takip edilmekte ve hastanın durumunun gidişatı belirlenmektedir. Bunun yanı sıra psikoterapi ve gevşeme terapisi de bu sorunun tedavi edilmesi için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

En sık kullanılan tedavi yöntemi ise psikoterapi olarak bilinmektedir. Tedavilerin süresi ise tamamen kişinin durumuna bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Eğer hasta daha hafif bir düzeyde kaygı sorunları yaşıyor ise kısa sürede iyileşme gösterebilmektedir. Fakat durumu ileri olan kişilerin iyileşmesi uzun zaman alabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sosyal-fobi-sosyal-anksiyete-bozuklugu

Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu)

Sosyal Anksiyete bozukluğu, sosyal bir ortamda kişinin kendisini aşırı güvensiz hisse…

Devamını Oku
kaygi-bozuklugu-nedir

Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı bozukluğu, kişinin günlük hayatta karşılaştığı olaylar ile ilgili olarak sürekl…

Devamını Oku
uyku-bozukluklari

Uyku Bozuklukları

Primer İnsomnia Primer Hipersomnia Narkolepsi …

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.