Paranoid Şizofreni

Paranoid Şizofreni Nedir?

Paranoid şizofreni nedir? Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak görülen şizofreni rahatsızlığının bir tipi olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişileri saptamak bazen oldukça zor olabilmektedir. Bunun nedeni ise bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin dengeli gibi görünmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu kişiler hayal aleminde yalamaktadır ve gerçeklikten bağımsız olarak yaşamaktadır. Normal bir hayat sürdürmesi ise bu noktada oldukça zor bir hale gelmektedir. Genelde 18 ve 30 yaş arasında olan kişilerde oldukça sık rastlanan bir durumdur. 45 yaşını geçen ya da 15 yaşından küçük olan kişilerde görülme olasılığı zordur. Ayrıca erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bir rahatsızlıktır.

Paranoid Şizofreninin Belirtileri Nelerdir?

Paranoid şizofreninin belirtileri nelerdir? Bu rahatsızlığın belirtileri arasında ilk olarak gerçeklikten uzaklaşma ve hayal dünyasında yaşama durumu yer almaktadır. Gerçeklikten uzaklaşan kişi körü körüne inandığı inançlara sahiptir. Sürekli olarak birileri tarafından gözlemlendiğini ve takip edildiğini hissetmektedir. Ayrıca birilerinin ona zarar vereceğinden korkma ve yakınlarının onu aldatacağından şüphelenmektedir. Üstelik bazı durumlarda olmayan sesleri bile duyabilmektedir. Bu durumda sürekli olarak korkmasına yol açmaktadır.

Bazı hastalar ise kendini çok özel ve önemli hissetmektedir. Etrafında yer alan herkesten kendini üstün hissetmektedir. Önemli bir görev için dünyaya geldiğini düşünmekte ve buna göre hareket etmektedir. Bir diğer belirti ise kişilik bölünmeleridir. Bu kişi aynı anda hem çok iyi hem de çok kötü birine dönüşebilmektedir. Aniden saldırgan ya da yumuşak kalpli olabilmektedir. Saldırgan tavırlar sergileyerek etrafından bulunan insanlar için tehlike oluşturabilmektedir. Bazı dönemlerde ise duygusal yoğunluklar yaşamaktadır. Bunun yanında uyku bozuklukları yaşadıkları da görülmektedir.

Olmayan düşüncelere kendilerini inandırdıklarından dolayı karşısındaki insandan fazlasıyla şüphelenebilmektedir. Sürekli olarak aldatıldığını düşünmekte ve buna yönelik kanıt arayışı içerisine girmektedir.

Paranoid Şizofreni Hastalığının Nedenleri?

Paranoid şizofreni hastalığının nedenleri? Bu rahatsızlık pek çok farklı nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. İlk olarak genetik faktörlerden dolayı oluşabileceği bilinmektedir. Ancak genetik faktörler dışında bulunan nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Nörolojik hastalıklar
  • Endokrin ve metabolik hastalıklar
  • Vitamin yetmezlikleri
  • Zehirlenmeler
  • Aşırı duyarlı kişilik yapısı
  • Sosyal izolasyon
  • Duygudurum bozuklukları

Pek çok farklı sorundan dolayı meydana gelen bu rahatsızlık bazı faktörlerinde etkisi ile birlikte ilerleyebilmektedir. Genelde travma sonrası stres bozukluğu ile ilk belirtisi göstermektedir. Aniden yaşanan bir sorunun bu rahatsızlığa yol açtığı görülebilmektedir.

Paranoid Şizofreninin Tedavisi

Paranoid şizofreni tedavisi yoktur çünkü hastalığın tam olarak neden dolayı kaynaklandığı bilinmemektedir. Ancak kişide bulunan öfke, saldırganlık ve depresyon belirtilerini azaltmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Her seansta hasta ile detaylı bir şekilde konuşulmakta ve anlık durumu öğrenilmektedir. Ne hissettiğine dair detaylar belirlenmektedir. Böylelikle de hastanın nasıl olduğu öğrenilerek buna yönelik bir tedavi gerçekleştirilmektedir. İlaç tedavisi ile bazı saldırgan hislerin önüne geçilebilmektedir.

Paranoid Şizofreninin Çeşitleri Nedir?

Paranoid Şizofreninin Çeşitleri Nedir? Şizofreni olan kişilerin yaşadığı durumlar birbirinden farklı şekilde kendini ortaya çıkarabilmektedir. Bazı hastalar hayal aleminde yaşamakta ve gerçeklikten kopmaktadır. Bazıları ise saldırganlık yapmakta ve kendini önemli biri olarak hissedebilmektedir. Duygu durumlarında ani değişimler yaşanabilmekte ve üzüldüğü esnada aniden mutlu olabilmekte ya da sinirlenebilmektedir.

Manik Şizofreni Nedir?

Manik şizofreni nedir? Bipolar bozukluk olarak da bilinen bu durum hastanın ruhsal durumunun bir uçtan öteki uca gitmesi olarak tanımlanmaktadır. Ani değişimlerin yaşandığı bir ruhsal bozukluktur. Bu sorun kişinin ruh halinde, düşüncelerinde, motivasyonunda belirgin değişimleri ortaya çıkarabilmektedir. Kısacası kişinin düşünce ve davranışlarında ciddi dalgalanmalar oluşmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yaygin-anksiyete-bozuklugu
Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu günümüzde pek çok insanın yaşadığı aşırı düşünme ve sürekl…

Devamını Oku
kaygi-bozuklugu-nedir
Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı bozukluğu, kişinin günlük hayatta karşılaştığı olaylar ile ilgili olarak sürekl…

Devamını Oku
sizofreni-ve-diger-psikotik-bozukluklar
Şizofreni ve Diğer Psikotik Bozukluklar

Şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar pek çok kişi tarafından merak edilen konular …

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Konu seçiniz