İnternet Bağımlılığı

"Gittikçe yalnızlaşmaya başladım.”

İzmir İnternetin bu derece hızlı bir şekilde günlük hayatta yer kaplaması, bizi yeni bir kavramla tanışmaya sevk etmiştir; ‘internet bağımlılığı’. Araştırmacılar son yıllarda bu kavramı tanımaya, tanımlamaya çalışmaktadır.

İnternet Bağımlılığı Nedir?

İzmir İnternetin yarattığı kolaylık ve iş veya okul ortamında sınırsız erişme imkanı kişi açısından internet bağımlılığına zemin hazırlamaktadır. Araştırmalar sosyal ilişkiler konusunda sıkıntısı olmayan kişilerin internet başında daha az zaman geçirdiklerini göstermektedir. Sosyal ortamda kendisini rahat hissedemeyen bir kişi, sanal ortamda yüz yüze bir ilişki kurmadığı için kendini daha rahat hissedebilir. Bu sayede sosyal ihtiyaçlarını internet üzerinden doyurabilir. Böyle bir durumda, kişi, olumlu bir sonuç elde ettiği için, daha fazla internet başında zaman geçirmek isteyecektir.

Neler Yapılabilir?

Daha önce de belirtildiği gibi sosyal çevrede yaşanan sıkıntı önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle, hobi edinmek, etkinliklere katılmak, sosyal çevreyi genişletmeye çalışmak alınabilecek önlemler içerisindedir. Özetle, kişi yaşamındaki stres faktörlerinden uzaklaşmak için internete başvurabilir. Bu nedenle, bir bağımlıya dönüşmeden önlemleri almak, stres faktörlerinin neler olduğunu tespit etmek ve çözümünü aramak çok önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Konular

psikoterapiden-neler-beklenebilir

Psikoterapiden Neler Beklenebilir?

İçerik güncelleniyor...

ergenlerde-catisma-yonetimi

Ergenlerde Çatışma Yönetimi

Ergenler ve ebeveynler arasında ortak bir dili konuşabilmek çoğu ailenin dilediği ancak bir türlü gerçekleştiremediği bir olgudur. Ebeveynler ergen çocuklarından, ergenler de ebeveynlerinden şikayet e

yas-sureci

Yas Süreci

Sevdiğimiz birinin kaybı kuşkusuz ki bizi derinden etkiler. Ancak hayatın içinde bunu deneyimlememiz de kaçınılmazdır. Ve ölüm ne şekilde gelmiş olursa olsun, buna hazırlıklı olmak pek de mümkün olmam

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.