İnternet Bağımlılığı

gittikçe yalnızlaşmaya başladım.”

İnternetin bu derece hızlı bir şekilde günlük hayatta yer kaplaması, bizi yeni bir kavramla tanışmaya sevk etmiştir; ‘internet bağımlılığı’. Araştırmacılar son yıllarda bu kavramı tanımaya, tanımlamaya çalışmaktadır.

İnternet Bağımlılığı Nedir?

İnternetin yarattığı kolaylık ve iş veya okul ortamında sınırsız erişme imkanı kişi açısından internet bağımlılığına zemin hazırlamaktadır. Araştırmalar sosyal ilişkiler konusunda sıkıntısı olmayan kişilerin internet başında daha az zaman geçirdiklerini göstermektedir. Sosyal ortamda kendisini rahat hissedemeyen bir kişi, sanal ortamda yüz yüze bir ilişki kurmadığı için kendini daha rahat hissedebilir. Bu sayede sosyal ihtiyaçlarını internet üzerinden doyurabilir. Böyle bir durumda, kişi, olumlu bir sonuç elde ettiği için, daha fazla internet başında zaman geçirmek isteyecektir.

Neler Yapılabilir?

Daha önce de belirtildiği gibi sosyal çevrede yaşanan sıkıntı önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle, hobi edinmek, etkinliklere katılmak, sosyal çevreyi genişletmeye çalışmak alınabilecek önlemler içerisindedir. Özetle, kişi yaşamındaki stres faktörlerinden uzaklaşmak için internete başvurabilir. Bu nedenle, bir bağımlıya dönüşmeden önlemleri almak, stres faktörlerinin neler olduğunu tespit etmek ve çözümünü aramak çok önemlidir.