İnternet Bağımlılığı

"Gittikçe yalnızlaşmaya başladım.”

İzmir İnternetin bu derece hızlı bir şekilde günlük hayatta yer kaplaması, bizi yeni bir kavramla tanışmaya sevk etmiştir; ‘internet bağımlılığı’. Araştırmacılar son yıllarda bu kavramı tanımaya, tanımlamaya çalışmaktadır.

İnternet Bağımlılığı Nedir?

İzmir İnternetin yarattığı kolaylık ve iş veya okul ortamında sınırsız erişme imkanı kişi açısından internet bağımlılığına zemin hazırlamaktadır. Araştırmalar sosyal ilişkiler konusunda sıkıntısı olmayan kişilerin internet başında daha az zaman geçirdiklerini göstermektedir. Sosyal ortamda kendisini rahat hissedemeyen bir kişi, sanal ortamda yüz yüze bir ilişki kurmadığı için kendini daha rahat hissedebilir. Bu sayede sosyal ihtiyaçlarını internet üzerinden doyurabilir. Böyle bir durumda, kişi, olumlu bir sonuç elde ettiği için, daha fazla internet başında zaman geçirmek isteyecektir.

Neler Yapılabilir?

Daha önce de belirtildiği gibi sosyal çevrede yaşanan sıkıntı önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle, hobi edinmek, etkinliklere katılmak, sosyal çevreyi genişletmeye çalışmak alınabilecek önlemler içerisindedir. Özetle, kişi yaşamındaki stres faktörlerinden uzaklaşmak için internete başvurabilir. Bu nedenle, bir bağımlıya dönüşmeden önlemleri almak, stres faktörlerinin neler olduğunu tespit etmek ve çözümünü aramak çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sinir-tanimayan-cocuklar

Sınır Tanımayan Çocuklar

Çocuğum beni hiç dinlemiyor, ne yapacağımı bilemiyorum… Çoğu aile çocuklarına söz din…

Devamını Oku
yas-sureci

Yas Süreci

Sevdiğimiz birinin kaybı kuşkusuz ki bizi derinden etkiler. Ancak hayatın içinde bunu…

Devamını Oku
gunumuzde-calisan-anne-olmak

Günümüzde Çalışan Anne Olmak

Günümüzde çalışan annelerin en büyük sıkıntısı zamanın yetmemesidir. İş yerinde tamam…

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.