Sosyal Kaygı Bozukluğu Nedir?

Sosyal Kaygı Bozukluğu

Sosyal kaygı bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu ya da sosyal fobi olarak da tanımlanan kişinin günlük yaşam kalitesini düşüren, okul ve iş yaşamını önemli derecede olumsuz etkileyen bir problemdir. Sosyal kaygı bozukluğu bireyde; çevresi tarafından olumsuz şekilde yargılanacağına dair düşünceler oluşturmakta, aşırı utanç ve korku duygularına neden olmaktadır. Çekingenlik ile birlikte birey çevredeki insanların kendisi hakkında beceriksiz, güçsüz ya da aptal düşündüklerini var saymaktadır. Aynı zamanda kalabalık ortamlarda dahi izleniyor olma ve baskı altında hissetme durumları hakimdir.

Sosyal Kaygı Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Sosyal kaygı bozukluğu kişinin çekingen ya da utangaç karakterde olması ile karıştırılmamalıdır. Öyle ki bazı çocuklar utangaç mizaçlıdır ve bu durum sosyal kaygı bozukluğu olmak zorunda değildir. Bazı kişiler içe dönük bir yapıya sahip iken bazıları ise dışa dönük bir yapıya sahiptir. Sonuç olarak sosyal kaygı bozukluğunun tek göstergesi utangaçlık ve rahatsızlık hisleri değildir. Sosyal kaygı bozukluğunun çoğunlukla gözlemlediğimiz belirtilerini ise aşağıdaki şekilde sıralamamız mümkün olabilmektedir;

  • Kişinin ilgi odağı olabileceği durumlardan kaçınması
  • Rezil olma korkusu ve kendini rezil etme endişesi hissetmesi
  • Olumsuz her deneyimden en kötü sonucu beklemesi
  • Utanç yaşama endişesi ile insanlar ile iletişime geçmekten korkması
  • Yabancılar ile konuşurken yüzde kızarma, titreme ya da terleme gibi fizyolojik şikayetler
  • Çocuklarda yabancılar ile iletişim sırasında ağlama ve öfke nöbetleri de görülebilmektedir.

Sosyal kaygı bozukluğunun fizyolojik diğer belirtileri ise; kalp ritminde hızlanma, baş dönmesi, kaslarda gerginlik, nefes almada güçlük, terleme, titreme ve mide bulantısı olarak sıralanabilmektedir.

Sosyal Kaygı Bozukluğu tedavisi

İzmir Sosyal kaygı bozukluğu tedavisinde süreç kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin günlük hayatta yaşadığı korku ve endişe düzeyi ile birlikte yaşadığı fiziksel şikayetler değerlendirilerek tedavi planlaması yapılmaktadır. Söz konusu hastalıkta iki ana tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar psikoterapi ve ilaç tedavisidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ilac-tedavisi-farmakoterapi
İlaç Tedavisi (Farmakoterapi)

İçerik güncelleniyor...…

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Konu seçiniz