Özgül Fobi

Özgül fobi, objelerden ve bazı durumlardan mantık dışı, sürekli olarak korku duyma hali şeklinde tanımlanabilmektedir. Korkulan şey bir nesnenin veya canlının zarar vermesi olabilmektedir. Korkulan durum ile karşılaşıldığında ortaya çıkabilecek korku reaksiyonları, kontrolü kaybetmek, bayılacak gibi hissetmek vb. tepkiler ile de kendini gösterebilmektedir. Farklı çeşitlere sahip olan bir durumdur. Çeşitleri arasında ise hayvanlara karşı, doğal çevre, hastane, kan, yara, yükseklik, durumsal ve diğer çeşitler yer almaktadır. Oldukça geniş yelpazede incelenmekte olan bir durumdur. Sıradan korkuya göre daha mantıksız ve abartılı olduğu gözlemlenmektedir. Günlük hayatı ise ciddi anlamda etkilemektedir. Bundan dolayı da mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum olduğu bilinmektedir.

Özgül Fobi Nedir?

Özgül Fobi Nedir? Fobi, genel anlamda herhangi bir şeyden veya bir durumdan aşırı korkma halidir.

Özgül fobide ise belirli bir nesne veya duruma karşı panik, oluşturacak derecede yoğun ve inatçı bir korku hali bulunmaktadır.

Bu durum mantık dışı olabilmektedir ve genelde erkeklere oranla kadınlarda daha sık gözlemlendiği bilinmektedir.

Böyle bir durumu yaşamakta olan kişilerde genellikle kaygı durumu da oluşum göstermektedir.

Bireyin günlük yaşamını etkilemekte olan bu durum pek çok sorunun yaşanmasına neden olmakta ve bireyin hayat kalitesinin düşmesine sebebiyet vermektedir.

Böyle bir durumda ise mutlaka erkenden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Özgül Fobi Nasıl Olur?

Özgül Fobi Nasıl Olur? Bir bireyin ailesinde bu durum bulunmaktaysa bireyin kendisinde görülme ihtimali de artmaktadır. Özellikle de kadınlarda görülme sıklığının daha fazla olduğu bilinmektedir. Daha önce yaşanan bazı durumlar da böyle bir korkunun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Örneğin daha önce kapalı bir ortamda kilitli kalmak ya da bir hayvan saldırısına uğramış olmak, korku duyulacak anlarda belenmedik panik atak yaşamak şeklinde açıklanabilmektedir. Aynı zamanda başka birinin başına gelen örseleyici olaya veya başkalarının başına gelen korkuya tanık olmakta etkiler arasında bulunmaktadır. Anne babanın yaptığı uyarılar, bazı haberler de bu duruma etki edebilmektedir.

ozgul-fobi-nedir

ozgul-fobi-nasil-olur

Özgül Fobi Nedenleri Nelerdir?

Özgül Fobi Nedenleri Nelerdir? Pek çok farklı etken bulunmakta ve bunlardan herhangi biri böyle bir durumun yaşanmasına neden olmaktadır. Bazı bireyler daha önce yaşadığı olumsuz durumlardan dolayı böyle bir korkuya kapılmaktadır. Ancak bazıları ise başkasının başına gelen olaylardan ya da duyduğu haberlerden etkilenebilmektedir. Her birey farklı şartlarda ve farklı şekillerde etkilenmektedir. Bunun sonucunda ise bireyin hayatına mantık dışı olan birtakım korkular oluşmaya başlamaktadır.

Özgül fobi bireyin hayat kalitesini düşürmektedir. Korktuğu şeyler nedeni ile pek çok durumdan kaçınabilmekte ve hayatının gidişatını etkileyebilmektedir. Bundan dolayı da mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum olduğu söylenmektedir. Tedavinin uygulanması ile birlikte bireyin korkularından kurtulmasına olanak sağlanmaktadır.

ozgul-fobi-tedavisi-var-mi

ozgul-fobi-nedenleri-nelerdir

Özgül Fobi Tedavisi Var mıdır?

Özgül Fobi Tedavisi Var mıdır? Hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi bu durumda da bazı tedavi yöntemlerinin uygulandığı bilinmektedir. Ancak hangi tedavi yönteminin nasıl bir şekilde uygulanacağı ise tamamen hastanın durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Hastanın durumu hakkında detaylı bilgiler öğrenilmekte ve buna göre bir ilerleme kaydedilmektedir.

Tedavi sürecinde oldukça dikkatli bir şekilde ilerlenmekte ve bireyin yaşadığı mantık dışı korkulardan kurtulmasına olanak sağlanmaktadır. Bazı bireylerin tedavisi oldukça uzun bir süre boyunca devam edebilmektedir. Ancak bazılarının tedavisi ise kısa sürebilmektedir. Bu tamamen bireye uygulanmakta olan tedavi yönteme ve bireyin durumunun gidişatına bağlı olarak değişim göstermektedir. Kısacası tedaviler kişiye özel bir şekilde hazırlanmaktadır.

Sosyal fobi hakkınde detaylı bilgi almak için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

depresyon-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Depresyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Depresyon, kişilerin kendini iyi hissetmediği psikolojik anlamda kötü bir ruh haline …

Devamını Oku
uyku-bozukluklari

Uyku Bozuklukları

Primer İnsomnia Primer Hipersomnia Narkolepsi …

Devamını Oku
sosyal-fobi-sosyal-anksiyete-bozuklugu

Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu)

Sosyal Anksiyete bozukluğu, sosyal bir ortamda kişinin kendisini aşırı güvensiz hisse…

Devamını Oku

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.